mostar üniversitesi

Mostar Üniversitesi

İstediğiniz bölümü bulabileceğiniz Mostar Üniversitesi dahilinde öğrenciler eğitimlerini alanında uzman olan hocalar tarafından almaktadır.

Mostar Üniversitesi

Mostar Üniversitesi 1977’den itibaren eğitim anlayışını çağdaş bir yapı içinde düzenleyerek, akademik araştırma personellerinin sayısını ve kalitesini arttırarak, gelişimi hızlandırmak için finansal kaynaklar bularak kurumsallaşmayı başarılı bir şekilde gerçekleştirmiştir. 5500 mt²’lik eğitim ve araştırma alanı olan Mostar Üniversitesi, birçok laboratuar ve dersliğin içinde bulunduğu geniş bir komplekse sahiptir. Mostar Şehri sınırları içinde yer alan üniversitenin çağa uyum sağlayan modern binaları, kütüphanesi, mobilyalı yurtları, restorandı ve çağdaş bir yemekhanesi bulunmaktadır.
1993 Kasım ayından başlayarak Mostarda eğitim kalitesini arttırmak için yeni bir döneme girerek diğer Mostar Üniversiteleri gibi eğitim personelinin sayısını 250’ye çıkartan Mostar Üniversitesi, Mostarda eğitim veren diğer Mostar üniversiteleri öğrencileri de dahil edilince 12 bin öğrenciye eğitim vermektedir. Ayrıca Mostarda eğitim modeli değişimiyle nedeniyle üniversitede kolej eğimi de verilmeye başlanmıştır. Diğer Mostar üniversiteleri ile işbirliği yapılarak öğrenci birlikteleri aracılığı düzenlenen organizasyonla, maddi açıdan yeterli olmayan öğrencilere burs, barınma ve sağlık alanlarında yardım yapılmaktadır. Mostar eğitim hayatına yeni başlayanlara üniversitenin öğrenci merkezinde; çevre gezileri, kültürel etkinlikler, seminerler ve Proje Tempus, Wus Avurturya Proje, EUA gibi etkinler düzenlenmektedir.

Mostarda üniversite eğitimi alacak öğrenciler için kaliteli eğitim hizmeti sunmak adına NoviSad, Madrid, Granada, Norveç Fen Bilimleri, Mısır İskenderiye, Jyvaskyla, Kragujevac(SCG), Ljubljana üniversiteleriyle de işbirliği yapılmaktadır.
Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi sunulan eğitim olanakları sayesinde Mostar üniversiteleri içindeki konumu her geçen gün daha da yükselen Mostar Üniversitesi bünyesinde; Bilgi Teknolojileri ve Kültür Fakültesi, Öğretim Mühendisliği Öğretmenliği, Makine Mühendisliği Bölümü, Bilgisayar Mühendisliği bölümleri bulunmaktadır. Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi bugüne kadar birçok Türk öğrenciye danışmanlık, yerleştirilme ve dil eğitimi gibi konularda profesyonel ve akılcı çözümler sunmuştur. Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi sizlere; Mostardaki üniversiteler arasında Avrupa normlarındaki eğitimiyle fark yaratmış Džemal Bijedić Üniversitesi diploması alarak, Bologna Kriterleri’nde bir eğitim olanağı ile sunulan yükseköğrenimin parçası olma ve Avrupalı toplumların farklı kültürlerini bizzat yaşayarak eğitim alma olanağı sunuyor.

Yönetim İşletme Fakültesi

Cemal Bihedic Üniversitesi Yönetim İşletme Fakültesi; iki ya da dört senelik lisans eğitimiyle birlikte yüksek lisans ve doktora imkanı da sunmaktadır. Dzemal Bijedic Üniversitesi bünyesinde ekonomi dalında yüksek lisansı ve doktora olanakları dabulunduğu gibi iki senelik bir Džemal Bijedić programını başarıyla bitiren öğrenciler, Ekonomist Yöneticisi programlarını tamamlayarak dört senelik eğitime eşdeğer bir diploma sahibi de olabilir.

Mostarda üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilere iki ve dört yıllık lisans programları sunulmaktadır. İki senelik programların bitirilmesi ile diploma alınması mümkünken, ilave 2 senelik eğitim ile makine mühendisi diploması sahibi de olunabilmektedir. Ayrıca yüksek lisans ve teknik bilimlerde doktora imkanı da sunulmaktadır. 2002 senesinden itibaren genel makine bölümü değiştirilerek yerine bilgisayar mühendisliği getirilmiştir.

Mostar şehri içinde 1997 senesinden itibaren kurulan bilgi teknolojileri bölümü, Bologna Kriterleri’ne uygun bir müfredat ile öğretim vermektedir. Mostar içinde eğitim gören ilk mezunları 2008 senesinde 2254 kişi olarak verdiği gibi, 21 mezununu da uzaktan eğitim hizmeti ile mezun etmiştir. Mostarda eğitim için konaklamadan uzaktan eğitime devam eden ve mezun olan öğrencilerin sayısı örgün eğitimdekileri geçmiştir.

Mostar kentinin en köklü fakülteleri arasında olan fakülte, 1950 yılında kurulmuş ve bir devlet kurumu statüsündedir. İlköğretimden yüksek okullara kadar eğitim hizmeti verecek personeller yetiştirmektedir. Tam ve yarı zamanlı öğrenciler için yapılan bilimsel araştırmalı öğretim faaliyetleri; seminerler, atölye çalışmaları, konferanslar, egzersizler, geziler ve farklı danışmanlık hizmetlerini kapsar. Ayrıca Mostar içindeki sanat grupları için de bazı sergi ve müzik çalışmaları yapılır.
Mostar, Saraybosna, Tuzla, Banja Luka, Bihac ve Belgrad üniversitelerinden 70 akademik personelinde haricinde, Bosna Hersek’in farklı bölgelerinden ve Mostardaki üniversiteler bünyesinden gelen 45 akademik personeliyle öğrencilerine eğitim vermektedir.

1971 yılında eğitim hayatına başlayan fakülte, 1976’dan itibaren bağımsız bir şekilde faaliyetlerine devam etmektedir ve günümüzde 37 eğitim personeline sahiptir. Tam zamanlı ve yarı zamanlı öğrenim gören toplam öğrenci sayısı 1000’dir. Mostar eğitim süreci içerisinde ders programı genişleyen fakültede; Siyasi Ekonomi, Ulusal Devlet Teorisi, Sosyoloji, İnsan Hakları, Roma Hukuku, Uluslararası Hukuk, Ceza Hukuku, Mali Hukuk, Kamu Hukuku dersleri verilmektedir.
Tercihe göre iki yıllık ya da dört yıllık eğitim seçenekleri sunan fakültede, iki yıllık programların tamamlanmasından sonra dört yıllık eğitime devam ederek avukat diploması alma ve yüksek lisans imkanı da vardır.

1997 yılında kurulduğundan bugüne tam zamanlı eğitim veren ziraat bölümü ve tarım koleji, Saraybosna Devlet Üniversitesi müfredatına uygun bir eğitim modeli benimsemiştir. 2002 yılında getirilen seçmeli ders seçenekleri ile öğrenciler; sebze, çiçek, meyve ve şarap dallarında mesleki uzmanlık için eğitim görebilir.

Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi profesyonel danışmanlık ve aracılık hizmetleriyle Mostar eğitim seçeneklerini doğru şekilde değerlendirebilir ve aldığınız Avrupa kalitesindeki yükseköğretim sayesinde kolayca mesleğinizde fark yaratabilirsiniz. Kariyer hedeflerine planlandığı gibi ulaşılmasını sağlayan Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi güvencesi ile Mostardaki üniversiteler, Avrupa kültür etkileşiminin üst seviyede yaşandığı bir çevrede öğrenim görmenizi sağlamaktadır.

Mostar Üniversitesi Sık Sorulan Sorular

Evet Mostar Üniversitesi mavi diploma vermektedir. Bununla birlikte aldığınız mavi diplomayı tüm AB ülkelerinde kullanabilirsiniz.

Mostar Üniversitesi bir devlet üniversitesi olup 5500 metrekare eğitim ve araştırma alanında eğitiminiz boyunca yararlanabileceğiniz çeşitli derslikler ve laboratuvar bulunmaktadır.

 

En Çok Tercih Edilen Bölümler;

 

ÜNİVERSİTE BÖLÜM EĞİTİM DİLİ HAZIRLIK LİSANS
MOSTAR ÜNİVERSİTESİ HUKUK BOŞNAKÇA 2.500 € 1.500 €
MOSTAR ÜNİVERSİTESİ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ BOŞNAKÇA 2.500 € 1.500 €
MOSTAR ÜNİVERSİTESİ ÜRÜN MÜHENDİSLİĞİ BOŞNAKÇA 2.500 € 1.500 €
MOSTAR ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BOŞNAKÇA 2.500 € 1.500 €
MOSTAR ÜNİVERSİTESİ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BOŞNAKÇA 2.500 € 1.500 €
MOSTAR ÜNİVERSİTESİ TRAFİK BOŞNAKÇA 2.500 € 1.500 €
MOSTAR ÜNİVERSİTESİ ENERJİ BOŞNAKÇA 2.500 € 1.500 €
MOSTAR ÜNİVERSİTESİ İŞ GÜVENLİĞİ BOŞNAKÇA 2.500 € 1.500 €
MOSTAR ÜNİVERSİTESİ MEKANİK AĞAÇ İŞLEME BOŞNAKÇA 2.500 € 1.500 €
MOSTAR ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM BİLGİLERİ BOŞNAKÇA 2.500 € 1.500 €
MOSTAR ÜNİVERSİTESİ HALKLA İLİŞKİLER BOŞNAKÇA 2.500 € 1.500 €
MOSTAR ÜNİVERSİTESİ GAZETECİLİK BOŞNAKÇA 2.500 € 1.500 €
MOSTAR ÜNİVERSİTESİ İŞ İLETİŞİMİ BOŞNAKÇA 2.500 € 1.500 €
MOSTAR ÜNİVERSİTESİ BİLGİ TEKNOLOJİSİ BOŞNAKÇA 2.500 € 1.500 €

 

#mostarüniversitesi #mostardaüniversiteeğitimi #mostardaeğitimsistemi #mostarüniversitesinerede #mostardaeğitimmodeli #mostarüniversitesibölümler

Tercih Sebepleri

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!