Bosna-Hersek Üniversite Başvurusunda İstenilen Belgeler

Bosna-Hersek Üniversite Başvurusunda İstenilen Belgeler

Bosna-Hersek Üniversite Başvurusunda İstenilen Belgeler,Yurt dışında üniversite eğitimi almak isteyen birçok genç, tercihini Bosna Hersek üniversitelerin...

Bosna-Hersek Üniversite Başvurusunda İstenilen Belgeler

Yurt dışında üniversite eğitimi almak isteyen birçok genç, tercihini Bosna Hersek üniversitelerinden yana yapmaktadır. Bu tercihin öncelikli nedeni, bu üniversitelerde taban puan uygulaması olmayışıdır. Ayrıca Avrupa’nın orta yerinde alacakları eğitim giderleri, Türkiye içinde alacakları eğitim giderleri ile neredeyse aynı ölçüdedir.
Bosna Hersek Üniversitelerinin yurt dışından öğrenci kabulü için istedikleri bazı belgeler vardır, ancak doğal olarak bu belgelerin ne olduğu konusunda öğrenciler çok bilgi sahibi değildirler. Bosna Hersek Üniversite başvurusunda istenen belgeler sıralanacak olursa, ilk önce başvuru dilekçesi gelir. http//yogm.meb.gov.tr adresinden ya da bulunulan ülkedeki konsolosluk, ataşelik yada eğitim müşavirliğinden edilebilen bu belgenin temin edilmesi zorunludur. Sonrasında, öğrencinin mezun olduğu en son okuldan alınan diploma yada mezuniyet belgesinin fotokopisi istenmektedir. Eğer öğrenci yurt dışında bir ortaöğretim kurumundan mezun olmuş ise, il milli eğitim müdürlüğünden, ataşelikten yada eğitim müşavirliğinden, öğrencinin mezun olduğuna dair belge istenmektedir. Yüksek öğretim kurumlarından mezun olan öğrencilerden ise YÖK başkanlığından alınacak onaylı denklik belgesi istenmektedir.

Bosna Hersek Üniversite başvurusunda istenen belgelerden bir diğeri de Türkçe tercümeli kayıt kabul belgesidir. Bu belgede, öğrencinin eğitim göreceği okuldan alacağı hazırlık, dil yada esas öğrenim seviyesi ve kaçıncı sömestrinden eğitime başlayacağı açıklanmakladır. ayrıca esas eğitimden önce dil eğitimi alacaksa, 2 ay süre ile haftada en az 15 saat süre ile dil eğitimi alacağına ifade edilmelidir.

Bu belgelerin dışında eğitim alacak öğrencinin, LYS/YGS sınav sonuç belgesi de istenmektedir. Ön lisans eğitimi alacak öğrencilerden LYS/YGS sınavından en az 140 puan alması, lisans eğitimi yapacak öğrencilerin LYS/YGS sınavından en az 180 puan aldığının açıklayan belgeyi, ilgili kuruma teslim etmeleri gerekmektedir. Ancak ABD, Yeni Zelanda, İsveç, Norveç, Kanada, İzlanda ve AB üyesi olan ülkelerde eğitim görecek öğrencilerden LYS/YGS sonuç belgesi istenmemektedir. Ayrıca LYS/YGS puan sistemine göre puan alan ve ilgili bölümde bir dönem eğitim aldıktan sonra başarı ile ikinci dönem başlayanlardan, ön lisans eğitimini başarı ile tamamlayıp lisans tamamlayacaklardan ve Türkiye’de lisans eğitim hakkını kazanıp, sonradan kaydını sildirip, bir takvim yılı içinde yurt dışında eğitim alacak öğrencilerden bu belge istememektedir.
Bosna Hersek Üniversite başvurusunda istenen belgeler içinde ayrıca nüfus cüzdanı örneği, askerlik durum belgesi, 2 adet vesikalık fotoğraf (fotoğrafların arkasında isim ve soy isim kesinlikle yazılmalıdır), zorunlu hizmet belgesi ve kamu görevlilerinden istifa belgesi istenmektedir.

Bosna Hersek Üniversitelerinde eğitim almak isteyen öğrenciler, bu belgeleri temin ederek ilgili kuruma başvurduklarında kayıt işlemleri kısa süre içinde tamamlanmaktadır. Ayrıca son dönemde bu gibi evrak işlerinin zahmetsizce hazırlanması yönünde hizmet veren aracı kurumlar bulunmakta ve kendileri ile irtibata geçildiğinde bu belgeler çabuk ve sağlıklı biçimde toplanarak işlemler hızlanmaktadır.

Üniversitenin Konumu

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!